Rögzítések és innovatív megoldások szakembereknek a CELO-nál
Rögzítések és innovatív megoldások szakembereknek a CELO-nál
A CELO több mint 60 év rögzítéstechnikai tapasztalatával egy részletes dübel-útmutatót kínál Önnek, amely segít a projektjéhez legmegfelelőbb rögzítőelem kiválasztásában.
Kiváló minőségű termékeket keres? Termékeink nagy része „Made in Germany” minősítéssel rendelkezik, és kiváló teljesítményével, valamint tartós anyaghasználatával tűnik ki. Legyen akár barkácsoló, lelkes DIY-rajongó vagy tapasztalt szakember – a CELO dübel-útmutató minden fontos információval ellátja Önt.
Végig vezetjük Önt a különböző rögzítőelem típusokon és azok speciális felhasználási területein. Megtanítjuk felismerni a különféle falazati anyagokat, és segítünk megérteni a különböző dübelek – például a nylon, vegyi, fém dübelek és szigetelőanyag-rögzítések – teherbírását. Egyszerűbbé tesszük a rögzítési folyamatot, és hasznos tippeket adunk a dübelek beszereléséhez és megkülönböztetéséhez.
Bármely építési tevékenység, legyen az új építés vagy felújítás, speciális megoldásokat igényel. A CELO portfóliója széles körű rögzítéstechnikai megoldást kínál számos különféle felhasználási területre. Fejlessze szakmai tudását dübelkalauzunkkal, és váljon a rögzítések szakértőjévé!
A dübelek nélkülözhetetlen elemei a rögzítéstechnikának, amelyek stabil teherhordó rögzítést biztosítanak falakon, mennyezeteken vagy padlókon. Amikor a csavarok önmagukban nem biztosítanak kellő stabilitást, speciális rögzítőelemekre van szükség. Először egy megfelelő furatot kell készíteni, amelybe a dübelt behelyezik. A rögzítőelem típusától függően az a furatban megfeszül, rögzül, megkeményedik vagy elfordul, így biztosítva a teher megbízható rögzítését.
A megfelelő termék kiválasztása nemcsak a rögzítendő anyagtól, hanem a dübel működési elvétől is függ.
Tágulódübelek: Ezek a dübelek a csavar behajtásakor kitágulnak, és így szorosan rögzülnek a fúrt lyukban. A dübel tágulási ereje a fúrt lyuk belső felületére hat, és ellenáll a dübelre ható terhelésnek. Ezt az illeszkedési módot súrlódásos kapcsolatnak nevezik, és ez a legelterjedtebb működési elv. A tágulódübelek különösen alkalmasak tömör anyagokhoz. Példák erre a műanyag dübelek, szöges dübelek vagy ankercsavarok. Ahhoz, hogy megfelelő rögzítést érjünk el, a csavarnak mindig hosszabbnak kell lennie, mint maga a dübel.
Billenő-, hajlító- és csomódübelek: Ezen dübelek különleges kialakítása lehetővé teszi, hogy az anyagban forogjanak, hajoljanak, csomózódjanak vagy befűződjenek a hátteret biztosító anyagba. Ezt az illeszkedést formakötésnek nevezik. Gipszkarton vagy más lapos anyagok esetén az üreges dübelek a megfelelő választás, mivel ezek a lap mögött kihajlanak és ott rögzülnek. A csomódübelek például üreges vagy lapos anyagokban, például téglák üregeiben vagy a lapok mögött csomósodnak össze. Injektálható habarcs is a formakötési elven működik, amikor a habarcs egy szitaszerű hüvelybe kerül, és eloszlik egy lyukacsos kő kamráiban, majd megköt. Példák ezekre a csomódübelek, üreges dübelek, betondübelek és az injektálható habarcs, például ResiFIX.
Vegyi dübelek: A anyagkötés elve (anyagközeli kapcsolat) a vegyi rögzítéstechnikában alkalmazható injektálórendszerekkel vagy kompozit ankerekkel. Molekuláris szinten zajló kémiai reakció során a rögzítőelemek, a rögzítendő tárgy és az alapfelület rendkívül stabil kötést alkotnak, szinte „egybeolvadnak”, például egy ankerstang injektálható habarccsal történő rögzítésekor beton aljzatban. Az előnye, hogy nincs tágulási nyomás, így a dübel nem fejti ki nyomást a furatra, és lehetővé teszi a rögzítést közvetlenül az építmény szélén.
A tökéletes tipli kiválasztása két egyszerű, de lényeges kérdéssel kezdődik.
Nagy különbséget jelent, hogy egy rögzítendő elem forgácslapra, betonba vagy falazatra kerül-e rögzítésre. Sokféle aljzathoz speciális megoldások léteznek, például üreges dübelek a lapos építőanyagokhoz.
Erről többet metudhat a 2-es pontban: "Az aljazat helyes meghatározása"
A rögzítőelemeket aszerint is megkülönböztetjük, hogy mekkora súlyt képesek elviselni vagy átvinni, vagyis milyen nehéz lehet az a rögzítendő elem, amelyet a dübellel szeretnénk felszerelni.
Hogy melyik rögzítés melyik alkalmazáshoz a legmegfelelőbb, azt a 3. pontban találja: "A megfelelő dübel kiválasztása"
CELO Dübelválaszték
A CELO-nál minden elképzelhető helyzethez megtalálhatja a megfelelő dübelt. Egy-egy projekt biztonsági és teherbírási követelményei egyedi, testre szabott megoldásokat igényelnek. Ismerje meg velünk a különböző dübeltípusokat és segítünk megtalálni az adott feladathoz leginkább megfelelő rögzítéstechnikai megoldást.
A dübelek világa sokszínű, és a különféle kifejezések néha zavaróak lehetnek. Egy műanyag tipli például lehet tágulódübel, üreges dübel vagy univerzális dübel is. A CELO-nál arra törekszünk, hogy érthetően elmagyarázzuk a különböző fogalmakat, és azokat a specifikus kategóriák szerint rendezzük.
Dübelkategóriák részletesen
Az aljzat anyagától és a felhasználási területtől függően különböző tiplitípusok közül választhatunk, amelyek optimális megoldást nyújtanak. Legyen szó akár fa, beton, falazat vagy lapos építőanyag fúrásáról – a CELO kínálatában megtalálható a megfelelő rögzítőelem. Ismerje meg a különbségeket, és váljon a dübelek szakértőjévé!
A rögzítéshez használt építőanyag típusa és szerkezete döntő fontosságú a megfelelő rögzítőelem kiválasztásában. A leggyakoribb építőanyagok a következők:
Beton (repedt és repedezetlen)
Tömör tégla
Üreges tégla
Üreges beton
Pórusbeton/gázbeton
Gipszkarton
Szigetelés
Ezeket az építőanyagokat könnyű felismerni, amikor a nyers szerkezet még látható. Amint azonban a fal le van vakolva, nehezebb az anyagot pusztán megfigyeléssel meghatározni.
Ebben az egyik következő módszer segíthet:
Üresnek hangzik, amikor megkopogtatja a falat?
Akkor ez egy könnyű fal vagy gipszkarton, és feltételezhető, hogy üreges dübelre lesz szüksége.
Ha azonban a kopogtatási próba tömör falra utal, egy vékony próbafurat segíthet kideríteni, mi rejtőzik a felület alatt.
Ehhez egy kis átmérőjű furatot kell készíteni, majd a keletkező fúrópor alapján az aljzat anyaga az alábbiak szerint határozható meg:
Világosszürke fúrópor, porfinomságú, de még szóródásra képes
Vörös színű fúrópor, lyukacsos tégla esetén a fúrás szakaszosan halad → lyukacsos téglát mindenképpen ütés nélkül kell tovább fúrni
Fehér, homokos tapintású por
Fehér, durvaszemcsés és enyhén kenőcsös tapintású fúrópor
Fehér, durvaszemcsés és enyhén kenő hatású fúrópor
Szürke, finom por, amely a fúrószárhoz tapad
Különböző típusok (polisztirol, kőzetgyapot / ásványgyapot, farost szigetelés)
A dübelek a rájuk nehezedő terhet az aljzatra vezetik át.
Gyakran előfordul, hogy a rögzítőelem nagyobb terhelést is képes továbbítani, mint amennyit maga az építőanyag – amelybe rögzítik – elbír.
A beton nem jelent kihívást a rögzítés szempontjából, egyszerű gipszkarton falakra azonban például nem ajánlott nehéz elemeket, például konyhaszekrényeket felszerelni.
Ebben az esetben feltételezhető, hogy inkább a fal adja meg magát, mint a dübel (vegye figyelembe az adatlapjainkban megadott maximális terhelhetőséget).
A CELO termékek csomagolásán azonnal látható, hogy az adott dübel milyen aljzathoz használható. A színkódos rendszerünkben található smiley ikonok segítségével mindig könnyedén megtalálja a megfelelő megoldást.
A rögzítőelemeket alapvetően három kategóriába sorolhatjuk aszerint, attól függően, hogy mekkora terheléshez alkalmasak, illetve milyen súlyú elemet lehet velük rögzíteni: műanyag tipli könnyű és közepes terhelésekhez, fém dübel és vegyi dübel közepes és nehéz terhelésekhez.
A rögzítendő elem súlya alapján előzetesen meghatározható és megbecsülhető, hogy mely dübeltípus lehet megfelelő az adott feladathoz.
3.1 Könnyű rögzítés
3.2 Tokrögzítő dübel
3.3 Üreges dübelek
3.4 Fém dübelek
3.5 Vegyi dübelek
3.6 Szigetelés rögzítők
3.7 ResiTHERM® - Nagy teherbírású rögzítések
A nejlonból készült műanyag tipli az első számú választás könnyebb terhek rögzítéséhez. Alkalmas tömör építőanyagokhoz (például betonhoz, tömör téglához, pórusbetonhoz), perforált építőanyagokhoz, valamint gipsz-, keményfarost- és forgácslapokhoz is.
Megjegyzés: Perforált és üreges téglákhoz olyan univerzális dübeleket használjon, amelyek felső részén gyűrű vagy perem található. Ez megakadályozza, hogy a tipli a falba csússzon
Műanyag dübelek állványrögzítéshez, régi épületekhez, pórusbetonhoz és sok egyéb felhasználáshoz:
Ebben az esetben intelligens, többfunkciós dübeleink nyújtanak segítséget. Ezek a speciális dübelek alkalmazkodnak az aljzat típusához, és minden esetben biztonságos rögzítést biztosítanak: tömör építőanyagokban terpesztenek, lyukacsos téglában csomót képeznek, lemezes anyagok mögött pedig megtámaszkodnak.
• FX dübel - a Klasszikus
• MZ többfunkciós dübel perem nélkül
• MZK többfunkciós dübel peremmel
• FL hosszú dübel a biztos tartásért régi épületekben
A megfelelő csavarokkal kombinált tokrögzítő dübelek ideális megoldást nyújtanak vastagabb szerelőelemek és nagyobb terhelésű rögzítések esetén. Az univerzális tokrögzítő dübel – más néven hosszú szárú vagy homlokzati dübel – szinte minden építőanyagban alkalmazható, kivéve a lemezes építőanyagokat. Használható például betonban, tömör téglában, lyukacsos téglában, pórusbetonban (gázbetonban) vagy üreges falazóblokkokban.
Az MFR multifunkcionális rögzítő dübel egy tökéletes, ETA-tanúsítvánnyal rendelkező megoldást kap kézhez, amely szinte minden közepes terhelésű alkalmazásban megbízhatóan használható. Legyen szó barkácsolásról vagy professzionális felhasználásról.
Széles választék tokrögzítő és beütős dübelekből homlokzati és nyílászáró szerkezetek rögzítéséhez
Ablakkerete beépítése mellett szeretné ablakát betörés és leesés ellen is biztonságossá tenni? Ebben az esetben a ProtectFIX ablakbiztonsági rögzítőfül jelenti a tökéletes megoldást.
Kiegészítő kínálatunk részei a felületi egyenetlenségek kiegyenlítésére szolgáló távtartó lemezek, valamint a klasszikus ablakrögzítő csavarok is.
Biztonsági megoldások ablak- és ajtókeretek rögzítéséhez
Mivel egyre több épület készül könnyűszerkezetes kivitelben, az ehhez megfelelő dübelek szinte elengedhetetlenek.
Ilyen esetekben a falak vagy mennyezetek például forgácslapból, gipszkartonból vagy gipszrostlapból készülnek.
De még tömör építőanyagok esetén – például üreges födémeknél vagy falaknál – is érdemes az ehhez megfelelő dübelt választani, mivel ezek legfőbb tulajdonsága, hogy a lap mögött vagy egy tégla nagyobb üregrészében képesek biztonságosan megkapaszkodni.
Részletes információkat a szárazépítés három szerelési lépéséről – a vázszerkezet kialakításáról, a gipszkartonlapok felszereléséről és az üreges dübelekkel történő rögzítésről itt talál.
Nem biztos benne, milyen vastag a gipszkartonlap? Akkor válassza a BT-Plus üreges dübelt, amely univerzálisan alkalmazható 10–70 mm közötti lapvastagságokhoz. Ez a dübel segédeszköz nélkül gyorsan szerelhető, és nagy terhelésre is alkalmas – például mosdók, radiátorok vagy függesztett szekrények rögzítéséhez.
Made in Germany.
A HRM fémdübel – akárcsak a BT Plus – nem éghető, és nagyobb terhelésekhez is alkalmas. Ugyanakkor a lapvastagság tekintetében nem olyan rugalmas, mint a BT Plus.
A rugós dübel (FK) és a HR gipszkarton dübel szintén az üreges térben rögzülnek, akárcsak az első két típus.
Ezek a kifejezetten gipszkartonhoz vagy gipszrostlaphoz készült speciális dübelek csavar formájúak, és a határozott menetnek köszönhetően biztos tartást nyújtanak. Az önfúró GKD és GKDZ dübelek nagy előnye az időmegtakarítás, mivel éles fúróhegyük révén előfúrás nélkül, közvetlenül a falba csavarhatók.
Fedezze fel üreges alapanyagokhoz való rögzítéseink kínálatát:
Az üreges dübelek segítségével egyszerűen és gyorsan rögzíthet például lámpákat, villanykapcsolókat, kábelcsatornákat és sok egyebet gipszkarton falakra, lemezes építőanyagokra vagy üreges téglákra.
A nehéz teherbírású dübeleket minden olyan helyen alkalmazzák, ahol nagy terhelést kell betonhoz rögzíteni.
A CELO fémből készült tőcsavaros dübelei, betonscsavarjai és hüvelyes dübelei kiválóan alkalmasak nagy terhelések betonba történő rögzítésére, és már számos ETA-tanúsítvánnyal/engedéllyel is elérhetők. Az ETA-engedélyekről bővebben itt talál információt.
5 érv, amiért érdemes betonscsavart használni kattintson ide és tudjon meg többet!.
Speciális felhasználási területekhez – például mennyezeti szerelésekhez vagy kifejezetten gépészeti (SHK) installációkhoz – a CELO számos beütő-, mennyezeti és nehéz teherbírású dübelt kínál.
Fontos figyelembe venni, hogy a fémdübeleket beltéri vagy kültéri felhasználásra szánják-e. Kültéri használat esetén elengedhetetlen a rozsdamentes acél dübelek alkalmazása. Uszodákban, alagutakban vagy tengeri klímában különösen ajánlott a tűzihorganyzott, illetve a magas korrózióállóságú (HCR) dübelek használata.
Fedezze fel a fémdübelek, betonscsavarok és tőcsavaros dübelek választékát nehéz teherbírású rögzítésekhez:
A magas saját tömeg mellett egyéb tényezők is további terhelést róhatnak egy építőelemre. Például egy erkélykorlátot nagyon biztonságosan kell rögzíteni, mivel az emberek rátámaszkodnak, a szél húzza a szerkezetet, vagy nehéz, nedves földdel töltött virágládák lógnak rajta.
Nagyobb projekteknél, mint például felhőkarcolók, az épületekre szél, hóterhelés vagy földrengés hat, és a rögzítések kulcsszerepet játszanak. Ilyenkor biztonsági szempontból kritikus fontosságú rögzítésekről beszélünk.
Itt a fémdübelek mellett kémiai rögzítési megoldások is alkalmazásra kerülnek, mint például az injekciós habarcs.
A vegyi komponensek összekapcsolódnak és olyan szilárddá válnak, mint a beton, így kiváló ellenállást és legalább 50 év élettartamot biztosítanak - a ResiFIX Pure Epoxy Plus EPP termék esetén pedig akár 100 évet is garantálnak.
Az injekciós habarcsot nemcsak betonba fúrt lyukakba lehet önteni, hanem egy szűrőhüvely kombinálásával lyukacsos téglába is bejuttatható. A szűrőhüvely biztosítja, hogy a habarcs egyenletesen oszoljon el az üregekben, és egyenletesen szilárduljon meg.
A vegyi habarcsok víz alatti használatával és ivóvízzel való érintkezéssel kapcsolatos tudnivalókat a „Gyakran Ismételt Kérdések” menüpontban itt magyaráztuk el.
Az összes CELO injekciós habarcs és vegyi dübel ETA-tanúsítvánnyal rendelkezik, így különösen alkalmasak biztonsági szempontból kritikus alkalmazásokhoz.
A szigetelőanyagokhoz való rögzítések, ahogy a neve is sugallja, a hőszigeteléshez történő rögzítésre lettek tervezve. Ilyenkor a szigetelőlemezek a homlokzaton kerülnek elhelyezésre és vakolással fedésre.
Természetesen nem szeretnénk megzavarni a hőszigetelő réteget, de néha elkerülhetetlen, hogy kocsibeállókat, alapvédő léceket, lámpákat, mozgásérzékelőket, postaládákat vagy más rácsos szerkezeteket kell rögzíteni a szigetelt homlokzaton.
A lépésről lépésre haladó Segédletünk, Szigetelőanyagban történő rögzítésekhez pontosan megmutatja a megfelelő dübelt az Ön alkalmazásához.
A megfelelő szigetelőanyag dübel vagy szigetelőcsavar kiválasztása kulcsfontosságú a épület energiahatékonyságának megőrzéséhez. Ezért a CELO thermodübelei öregedés- és időjárásálló nylonból készülnek – olyan anyagból, amely nem vezeti a hőt, és megakadályozza a hideg bejutását a homlokzatra. Emellett az integrált tömítőgyűrű biztosítja, hogy semmilyen víz ne jusson be a falazatba. Miért fontos elkerülni a hőhidakat, azt itt összefoglaltuk Önnek.
Alkalmazástól függően a CELO széles választékot kínál – a könnyű lámpáktól kezdve, a esővíz-elvezető csöveken át, egészen a napernyő és előtetők nehéz teherbírású rögzítéséig. Ehhez ajánlott a ResiTHERM® távtartó rögzítési rendszer (lásd a 3.7-es pontot).
A CELO sok thermodübele a esővédelmi szigetelés szempontjából is tesztelve van. Mit jelent ez, és melyik rögzítési megoldásokról van szó, azt itt tudhatja meg.
Nehéz terhelések, mint például francia erkélyek, előtetők, műholdas antennák vagy klímaberendezések rögzítése egy WDVS (hőszigetelő rendszeren) szigetelt homlokzatra kihívást jelent, mivel a szigetelés önállóan nem biztosít elegendő tartást a nehéz terhelések rögzítéséhez.
Itt a távtartó rögzítési rendszerek alkalmazásra kerülnek. A távtartó rögzítés vagy távolságos rögzítés azt jelenti, hogy a rögzítési megoldás áthidalja azt a távolságot, amely önállóan nem biztosít elegendő tartást a rögzítéshez (jelen esetben a hőszigetelést). Ezt egy olyan rögzítőrúddal érik el, amely biztosan rögzül a falban, és megbízható tartást biztosít a homlokzat külső oldalán történő rögzítéshez.
A ResiTHERM® távtartó rögzítési rendszer az első ilyen típusú rendszer a piacon, amely ETA-tanúsítvánnyal rendelkezik. A rendszer, amelyet az Aichachi (Bajorország, Németország) telephelyén fejlesztettek ki, gyors és egyszerű telepítésével tűnik ki, és 2023-ban a German Design Award Special Mention díjat kapta kiváló termékdesignjáért.
Itt megtudhatja, hogyan takaríthat meg időt a telepítés során négy pontban a ResiTHERM® 16 segítségével.
A letöltési központban megtalálja teljes katalógusunkat.
Ne feledje, hogy nincs egyetlen tökéletes dübel sem. Sokféle megoldás létezik, amelyek segítségével biztonságosan és optimálisan rögzítheti az alkalmazását.
Találja meg a legmegfelelőbb dübelt!
Segítségre van szüksége a legmegfelelőbb dübel kiválasztásában az alkalmazásához? További részletekre van szüksége a terhelési értékekről, tanúsítványokról vagy műszaki tanácsadásról? Kollégánk helyben is segítséget tud nyújtani?
Ezért kérjük, forduljon ügyfélszolgálatunkhoz! Szívesen segítünk!